dewalt_dpn90c_xj
dewalt_dpn90c_xj
dewalt_dpn90c_xj
dewalt_dpn90c_xj
DEWALT DPN90C-XJ roller nailer oblique 90mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • Roller nailer oblique 90mm [DNF]
Features
  • Powerful roll nailer developed to fix ringed nails up to 90mm in hard wood
  • Sequential trigger ensures precise nailer positioning
  • Nail drum with metal rotating adjustment mechanism to handle nails of different sizes
  • Adjustable depth insertion makes it easy to adjust the depth of the nail in the wood
Key features according to our expert
  • Min. nail length: 50 mm
  • Max. nail length: 90 mm
  • Max. working pressure: 8,3 bar
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5902013951001
  • Supplier number: DEWALT DPN90C-XJ
Min. nail length
50 mm
Max. nail length
90 mm
Max. working pressure
8,3 bar